sobota, 15 sierpnia 2015

Dlaczego fantastyka?

   
   

        Jestem bardziej realistką, a nawet pesymistką. bardzo rzadko  optymistką. Moim głównym problemem jest uwierzenie we własne umiejętności. Brzmi to troch jak opis w rubryczce O mnie, ale tak nie jest. (Swoją drogą powinnam ją uzupełnić.) Dziś napiszę , zaznajomię was, dlaczego czytam właśnie fantastykę, fantasy, paranormal czy  dystopię.


    Może zacznijmy od samego początku, od tego, że jako dziecko strasznie lubiłam baśnie, bajki czy opowieści. Fascynowało mnie to jak to jest możliwe. Teraz wiem, że to nierealne, ale kiedyś w krainie dziecięcych marzeń... ( Hahaha... nadal jestem dzieckiem i mam taką krainę w której jest wszystko. :D ) Były dla mnie czymś magicznym, czymś nie spełnionym, nierealnym. Ponadto nigdy jako dziecko nie miałam jakiś wybujałych marzeń, nie wierzyłam w duchy i potrafiłam oglądać horrory ( wtedy nawet nie wiedziałam, że oglądam horror po prostu był to zwykły film). Dlatego też coraz bardziej zagłębiałam się w świat baśni, który mnie wzywał. Do dziś wszystkie te baśnie piętrzą się na moich półkach. Nie które w takim stanie, że lepiej byłoby na nie, nie patrzeć. Posklejane taśmami i jeszcze wypadające kartki, które od samego przewracania wypadają. Niestety taki los moich oczytanych książek. Muszę stwierdzić, że chyba najbardziej odnajduję się w takich książkach stworzonych na bazie bajek. Nie muszę chyba wam pisać ile to jest takich książek inspirowanych baśniami. ( Chyba, że chcecie to zrobię taką listę.)

    Co jeszcze takiego fascynuje mnie w takich książkach?

     Tajemnica. Tak tajemnica w każdej takiej książce drzemie tajemnica skrywana przez któregoś z
bohaterów. Niejednokrotnie mamy to za spoilerowane przez opis książki (tak, tak dziękuję za Upadłych). Ale dzięki temu chłonę każde słowo by jak najszybciej dowiedzieć się co takiego jest skrywane. Poza tym te stwory,  niespotykane zjawiska, magia to jest coś cudownego. Dzięki temu mogę oderwać się od smutnej rzeczywistości, po marzyć sobie jaki mógł by być ten świat.

     A dystopia?

     Właśnie dlaczego dystopia? Przecież jest to czarna wizja przyszłości. Ale ja to uwielbiam, uwielbiam gdybanie autorów jaką to my możemy mieć przyszłość. Ja sama uważam, że nie będzie ona za dobra i sami sobie będziemy temu winni. Tylko czytając to mam wrażenie, że gdy przeczytam bardzo dużo takich książek będę przygotowana na różne wersje przyszłości która nadchodzi.

  Dlaczego nie czytam tak chętnie new adult czy young adult?


   Kirsty Moseley, która piszę naprawdę świetne książki. Szkoda tylko, że nie są wydane w Polsce. Jeśli ktoś czytał to mnie rozumie.  Jednak z twórczością ostatnio bardzo lubianej Hoover spotkałam się tylko raz, bo przeczytałam tylko "Hopeless". Może w niedalekiej przyszłości sięgnę po resztę jej książek, ale na pewno nie w najbliższym czasie, bo czekają na mnie dwie pięciuset stronicowe książki. Powodzenia życzcie mi!

Nie za bardzo to lubię. Naprawdę nie lubię czytać o problemach nastolatków. Albo o miłości najczęściej tej zakazanej. Owszem czytam czasami coś takiego, ale w małych ilościach, choć ostatni zdarzyło mi się trochę więcej za sprawą pani


Podsumowując jestem bardziej za nierealnymi światami niż za realnym. Jak widać muszę nadrobić nie które zaległości, bo Metro 2033 czeka już na mnie ze 3 miesiące więc czas najwyższy się za nie zabrać. A jeśli chcecie wiedzieć jaka jest moja ulubiona baśń to " Piękna i bestia". Raczej nic tego nie zmieni. Ale jeśli mam się przyznać do jaką fantastykę najbardziej lubię to zdecydowanie fantastykę naukową. 
O zapominałabym trochę pojęć użytych w tym poście:

 Dystopia  – utwór fabularny z dziedziny literatury fantastyczno-naukowej, przedstawiający czarną wizję przyszłości, wewnętrznie spójną i wynikającą z krytycznej obserwacji otaczającej autora sytuacji społecznej. (Wikipedia)

 Paranormal romans to podgatunek zarówno romantycznej fikcji i literatury spekulatywnej . Paranormal romance skupia się na romantycznej miłości i obejmuje elementy poza zasięgiem naukowego wyjaśnienia, łącząc ze sobą tematy od spekulacyjnych fiction gatunków z fantastyki , science fiction i horroru .
(Wikipedia)

 Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. (Wikipedia)

Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
(Wikipedia)


Mam nadzieję, że wszystkie nazwy są dobrze napisane i post się wam podoba. Mam w planach żeby co sobotę pojawiały się takie posty o takiej tematyce lekko książkowej.
                                                                                                         
                                                                                                                 Miłego dnia! 4 komentarze:

 1. Ja też kocham te gatunki i preferuję je przede wszystkim - takie książki to moje życie <3 Uwielbiam też jednak młodzieżówki i te sprawy, nie ograniczam się:)
  Bardzo fajny post:)
  Prześliczne obrazki:) Ja również w dzieciństwie oglądałam horrory jak bajki i żadnych śladów na psychice nie odcisnęły. Chyba..:D
  A co dystopii, kocham się zastanawiać, co ja bym zrobiła w takim świecie, w takiej wersji przyszłości. ^^
  Pozdrawiam,
  wyspa-ksiazek1.blogspot.com :)
  x

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dokładnie. ;) Młodzieżówki też czytam, ale czasami nieźle mnie denerwują. :)

   Usuń
 2. Dystopie, fantastyka... kocham, aczkolwiek kiedy oglądam horror na serio się boję i potem nie potrafię zasnąć :D Może dlatego nie oglądam horrorów? Kiedy byłam mała potrafiłam płakać z tego powodu, że Tygrysek uderzył Puchatka i zarzekałam się, że nigdy więcej nie obejrzę tej bajki, więc... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nadal płaczę podczas oglądania "Króla lwa", bo ja jestem jeszcze trochę dziecinna. :D

   Usuń

Jak już tu jesteś, to zostaw coś po sobie! To motywuje. :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon.